Przedwojenne pieczywo domowe - Handelek

Przedwojenne pieczywo domowe

czyli tradycja domowego pieczenia chlebów, ciast, bułek.

Tradycja domowego pieczenia chlebów, ciast, bułek w Polsce jest bardzo długa. W okresie międzywojennym rozpoczął się proces wypierania tradycyjnego pieczywa domowego przez wyspecjalizowane piekarnie i cukiernie, które oferowały ogromny wachlarz asortymentu i produktów. W domach pieczono ciasta i inne słodkie wypieki, jednak chleb stał się dobrem zakupywanym w piekarniach. Na szczęście nie do końca pozwolono, aby długowiekowa tradycja zanikła. Powstawały publikacje zachęcające do wypiekania pieczywa w domu. Instruowano w nich jak można nawet w nowoczesnych piekarnikach gazowych stworzyć domowy chleb. Zapraszamy w podróż po przedwojennych przepisach na domowe wypieki.

W 1927 roku wydana została książeczka autorstwa Elżbiety Kiewnarskiej „Pieczywo domowe”, w której zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt unikatowych przepisów na domowe pieczywo i wypieki. 

Jednym z najważniejszych czynników dobrego domowego wypieku była (tak jak dziś) mąka wysokiej jakości. Tę można było wówczas zakupić zarówno w sklepach jak i na przykład pozyskać z młynów.

Ciekawą wskazówkę autorka przekazuje mówiąc o kształcie pieczywa.

Najważniejszym narzędziem do pieczenia chleba była dzieża. Najlepiej, aby była drewniana. Miała służyć tylko do wypieku pieczywa.

Najpopularniejszym chlebem wypiekanym w domu był chleb żytni/razowy.

Kluczowe dla wypieku chleba było rozgrzanie pieca do odpowiedniej temperatury. W celu sprawdzenia nagrzania pieca wsypywało się na dno pieca odrobinę mąki. Jeśli ta delikatnie się rumieniła, temperatura była odpowiednia. Natomiast, gdy mąka zaczynała się palić, temperatura była za wysoka i należało jeszcze raz rozpalać. W trakcie pieczenia chleba należało mieć wszystkie lufty zamknięte. Chleb 5-6 kilogramowy powinien w piecu spędzić około 3 godzin. Półkilogramowy bochen maksymalnie 45 minut. Aby uzyskać połysk na skórce, upieczony chleb należało wyjąć z pieca, oblać zimną wodą i ponownie na kilka minut umieścić go w piecu. Gotowy chleb powinien pozostać w kuchni do ostygnięcia, nie należało umieszczać go od razu na chłodzie.

Oprócz chleba, w warunkach domowych można było wypiekać również bułki. Rodzajów typów bułek było kilkadziesiąt.

Ciekawym przepisem jest receptura na szybką bułkę do kawy, która była bułką mleczną z dodatkami takimi jak wiórki migdałowe.

Na zakończenie prezentujemy przepisy na rogaliki, które były bardzo popularne.

W rodzinę pieczywa domowego wchodziły jeszcze między innymi sucharki, placki drożdżowe, baby, ciasta francuskie czy obwarzanki. Smacznego