Plac Handelka- sezon 2019 - Handelek

Plac Handelka

Sezon 2019

Choć sezon 2019 na Placu Handelka był bardzo krótki, to możemy go uznać za niezwykle udany i wyjątkowy, bo pierwszy. Nowo powstały plac targowy w Krakowie może nie zniewala powierzchnią i nie przyciąga tłumów handlarzy i kupców, ale zachwyca sąsiedzką atmosferą. Warto tutaj przyjść nie tylko na zakupy, ale też na ciekawe rozmowy z producentami, rolnikami, którzy chętnie opowiadają o swoich wyrobach i dzielą się wiedzą podczas paneli pogadankowych i warsztatów organizowanych w trakcie trwania targów. W minionym roku, w sezonie jesiennym, organizowaliśmy coniedzielne wydarzenia tematyczne, a ponadto zorganizowaliśmy Święto Wina i Serów oraz Kiermasz Świąteczny.

Plac Handelka: Chleb i Przyjaciele

Pierwsze wydarzenie było u nas prawdziwym świętem glutenu! Nasi piekarze- Marcin Jabłoński i Oleksij Zakomorny nie tylko opowiedzieli o rzemieślniczym wypieku, ale też podzielili się swoim zakwasem. Żywe Muzeum Obwarzanka zorganizowało warsztaty dla najmłodszych.

Nasi Wystawcy:

Żywe Muzeum Obwarzanka

Dzikie Smaki

Kalwaryjskie Przetwory

Gospodarstwo Pemako

Gospodarstwo u Agudy

Plac Handelka: Sery Zagrodowe

Kolejne targi odbyły się pod znakiem nabiału. Produkty z mleka krowiego, czy koziego, a także świeże wiejskie jajka i pasujące do nich przetwory zdobyły uznanie tych, którzy w tym dniu odwiedzili nasz plac. Wystawcy opowiedzieli o swoich produktach i pasji, a historia kozy, która podróżowała pociągiem z Anią z gospodarstwa Pemako do dziś poprawia humor!

Nasi Wystawcy:

Gospodarstwo Pemako

Baba Jagła

Serownia Podłazy

Kozie Frykasy

Zielone Wzgórze

FarmaDora

Plac Handelka: Leśniczówka

Ostatni powiew lata przyniósł za sobą tęsknotę za całym bogactwem, jakie skrywa w sobie las. Leśniczówka była kameralnym spotkaniem poświęconym produktom naturalnym, dzikim, leśnym. Przeprowadziliśmy wtedy pokaz prawidłowego zaparzania ziół, a p. Ania z Top Natura opowiedziała nam o Mięcie Pińczowskiej.

Nasi Wystawcy:

Top Natura

Bartkowa Barć

Kalwaryjskie Przetwory

Gospodarstwo Pemako

Gospodarstwo u Agudy

Plac Handelka: Mięsny Targ

Co to było za wydarzenie! Nie dość, że na Mięsnym Targu można było zrobić zakupy, to jeszcze kucharze Projektu Wytrawnego przygotowali dla naszych gości niesamowitą ucztę i pokaz kulinarny na żywo. Wystawcy po raz kolejny chętnie dzielili się swoją wiedzą, a na szczególną uwagę zasłużyła Kiełbasa Piaszczańska- tradycyjny produkt regionalny wytwarzany przez Zakład Mięsny Gawor z Podstolic. Dzieciaki przygotowywały kanapki i jak się okazało, takie proste atrakcje przynoszą najwięcej frajdy:)

Nasi Wystawcy:

Dziki Trop

Projekt Wytrawny

Zakład Mięsny Barczyk

Gawor Podstolice

Baba Jagła

Plac Handelka: Przetwory

Właśnie wtedy można było zrobić smakowite zapasy na jesień i zimę. Stoiska pełne były słoików, a w nich kiszonki, konfitury, syropy, miody, soki… wszystko, co najlepsze! W ramach projektu Kulinarny Kraków SlowFood CE mieliśmy również możliwość poznać i degustować głąbik krakowski- dawną odmianę sałaty.

Nasi Wystawcy:

Bartkowa Barć

Lato w Słoiku

Tłocznia Owoców Pawłowski

Kalwaryjskie Przetwory

Baba Jagła

Ekomiody Morawskich

Dzikie Smaki

Film nagrany w ramach projektu SlowFoodCE:

Plac Handelka: Nie Marnujże!

Marnowanie żywności i nadmierny konsumpcjonizm to plaga naszych czasów. Dlatego cykl tematycznych targów zamknęliśmy wydarzeniem promującym ideę „less waste”. Tym razem na Placu Handelka, oprócz produktów spożywczych, można było też kupić ekologiczne kosmetyki, wielorazowe torebki bawełniane, a nawet bambusowe szczoteczki do zębów. Swoje stoisko miał też sklep Love Emaliowe, który na codzień stacjonuje po sąsiedzku. Stoisko uginało się od emaliowanych kubków, garnków i czajniczków. Dominika ze sklepu Szklany Składzik zaprosiła nas na wspólne robienie peelingu kawowego, do którego wykorzystaliśmy fusy z Piekarni Handelka- przybyło sporo zainteresowanych Pań, a i Panowie chętnie robili swoje kosmetyki. W trakcie trwania wydarzenia zorganizowaliśmy Swap Kuchenny.

Nasi Wystawcy:

Love Emaliowe

Szklany Składzik

Dzikie Smaki

Bartkowa Barć

Lato w Słoiku

Kliknij, aby obejrzeć materiał przygotowany przez TVP Kraków

Święto Wina i Serów

Listopad zachwycał pogodą i trudno było tego nie wykorzystać na dodatkowe wydarzenie. Spontanicznie zorganizowane Święto Wina i Serów okazało się strzałem w dziesiątkę i nasz plac zapełnił się ludźmi chcącymi skosztować wina od Pana Antoniego i serów z małych serowarni zagrodowych. Wspólne biesiadowanie przy stole na środku Placu Handelka na pewno powtórzymy nie raz w nadchodzącym sezonie targowym:)

Nasi Wystawcy:

Piwnice Antoniego- małopolska winnica

Serownia Podłazy

Gospodarstwo Pemako

Baba Jagła

FarmaDora

Kiermasz Świąteczny i Kiermasz Prezentowy

Tuż przed Świętami zorganizowaliśmy Kiermasz, na którym można było kupić najlepszej jakości produkty na świąteczne stoły. Tydzień wcześniej w Piekarni Handelka swoje produkty prezentowali rękodzielnicy i sklepiki oferujące piękne produkty idealne na prezenty. Przez cały grudzień na placu odbywała się też sprzedaż choinek.

Nasi Wystawcy:

Piwnice Antoniego- małopolska winnica

Serownia Podłazy

Gospodarstwo Pemako

Baba Jagła

Zakład Mięsny Barczyk

Gospodarstwo Je.Dynie

FarmaDora

Przetwórnia

Saint Gustav

Leaf.Co.

Karmel

Love Emaliowe

Manu For You

Kolejne wydarzenia na Placu Handelka...

…ruszają już niebawem!

Pamiętaj o nas koniecznie planując zakupy, a jeśli jesteś producentem i chcesz dołączyć do grona naszych Wystawców, odezwij się proszę do Ani:
KLIK