Śniadania do północy - Handelek

Śniadania do północy

czyli kilka słów o XIX-wiecznych handelkach

Historia handelków

Kto choć trochę nas zna, wie, że to nie my wymyśliliśmy nazwę „handelek”. Historia tych lokali sięga końca XIX wieku. Kilka ciekawostek na temat ówczesnych lokali śniadaniowych, w których śniadania serwowane były od godziny 8 rano do północy, znajdziecie na stronie miasta Krakowa.

Śniadanie przez cały dzień

Tak jak u Hawełki można było zjeść śniadanie niezależnie od pory dnia, tak samo my chcemy tę tradycję kultywować u nas. Przecież nie ma nic bardziej okrutnego niż ochota na jajecznicę o godzinie 12 połączona z ograniczonymi godzinami dla menu śniadaniowego. Chcemy, aby nasi goście mogli zjeść śniadanie, o której tylko chcą. Aktualnie Handelek jest otwarty codziennie do godziny 16 i o dowolnej porze możesz skosztować naszych śniadań.

Jeśli zatem poprzedniej nocy bawiłeś się do późnych godzin, na drugi dzień wstałeś już po tym jak hejnalista z Wieży Mariackiej odegrał południowy hejnał i nie masz ochoty samodzielnie przygotowywać śniadania, to pamiętaj, że my na Ciebie czekamy.

Od okienka z kanapkami

Zaczynaliśmy od okienka sprzedającego kanapki. Wtedy rzeczywiście można było odwiedzić nas tylko rano i zjeść naszą krakowską kanapkę. Były to piękne czasy, cieszyliśmy się każdą wzmianką w mediach o nas. W tym także informacją w Vogue’u, gdy Małgosia Minta wspomniała o nas, opisując gastronomiczną mapę Krakowa.

Handelek to nie tylko śniadanie

Oczywiście dalej z każdej wzmianki o nas cieszymy się równie mocno, ale cieszy nas też to, że rośniemy. Aktualnie możecie skosztować u nas nie tylko śniadaniowych przysmaków „po krakosku”. Odkurzamy również tradycyjne książki kucharskie z daniami na „większy głód”.

Zaczęliśmy od kanapek na ciepło i domowych naleśników (zarówno na słodko jak i na słono), ale pewnie, jak zwykle, wiele jeszcze przed nami. Jeśli macie stare i sprawdzone, domowe przepisy na obiadowe smakołyki, którymi chcielibyście się z nami podzielić, to bardzo chętnie z nich skorzystamy.