Smaki Małopolski - produkty regionalne i tradycyjne - Handelek

Smaki Małopolski - produkty regionalne i tradycyjne

Poznawanie tradycji kuchni naszego regionu jest dla nas niezbędne

Produkty lokalne

Rozkwit targów śniadaniowych, popularyzacja lokalnych produktów i szukanie tych, pochodzących z upraw ekologicznych to znak czasów, w których żyjemy.

Szybkie tempo życia, rozwój sieci typu fast food i zalanie rynku tanią żywnością niskiej jakości sprawiło, że coraz trudniej jest zjeść posiłek, który nie tylko będzie smaczny ale i zdrowy.

W Handelku staramy się powrócić do dawnych lat i tradycyjnych krakowskich smaków, kultywując lokalną tradycję kupiecką i wspierając gospodarstwa rolne z naszego regionu.

Kraków i jego okolice oraz cały region małopolski to część Polski bogata w tradycyjne produkty, które zyskały uznanie dzięki wyjątkowemu smakowi, unikatowej recepturze 
i procesie powstawania oraz wyjątkowej transparencji przygotowania.
Produkty te, zostały objęte systemem ochrony i promocji, który stanowi potwierdzenie wysokiej jakości i ma na celu zachowanie tych „skarbów” z dawnych lat.

Zespół Handelka na Starym Kleparzu

W południowej części Polski zidentyfikowano najwięcej produktów regionalnych. Sama Małopolska (według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi) posiada ich ponad 198 i jest drugim (po podkarpaciu) najbogatszym w produktu tradycyjne, regionem Polski.
Tradycyjny Pstrąg Ojcowski, Wędliny z Podstolic, Śmietana ze Skały, Oscypek, Bundz, Obwarzanek Krakowski, Bryndza nowosądecka, Jabłka i Śliwki z Łącka, Miód z nowosądecczyzny to tylko kilka z nich.

Kiełbasa sucha krakowska to również jeden z punktów na tej liście. Mało kto wie, że tradycja jej wytwarzania w małopolsce i opisane procedury, pochodzą z około 1926 roku i kultywowane są nadal w niezmienionej formie.
Pstrąg Ojcowski królował na dworskich stołach w Krakowie już od około 1937 roku, a rodzina Czartoryskich tak zachwyciła się jego smakiem, że postanowiła rozbudować hodowlę pstrąga na Sępówce w tym samym roku. Samkiem tej ryby cieszyła się nie tylko rodzina książęca Czartoryskich ale i inni mieszkańcy Krakowa i okolic.
Natomiast łąckie sadownictwo znane jest w regionie już od XVI wieku!

Niestety nadal produkty te mimo swojej unikatowości często przegrywają z powszechnie dostępnym jedzeniem niskiej jakości i ceny. W Handelku zdecydowaliśmy od początku wspierać lokalnych dostawców i budować nasze menu w oparciu o najlepsze produkty. Zaczynając od pieczywa i jaj, kończąc na tak drobnych dodatkach jak cebulka czy szczypiorek staramy się pozyskać wszystkie składniki od rolników i gospodarstw produkujących żywność najwyższej jakości, w sposób transparentny, zgodny z naturą i dawnymi galicyjskimi tradycjami.

W Handelku każdy może wrócić sentymentalnie do dawnych smaków ale też spróbować regionalnych produktów, które znane są w całej europie – kiełbasa sucha krakowska z Podstolic to dodatek do jednej z naszych kanapek, który jest wytwarzany tradycyjnie już od ponad 91 lat! W połączeniu z pastą jajeczną, tradycyjnym chlebem na zakwasie cofamy się do czasów, kiedy wysoka jakość była standardem, a ludzie czerpali najwięcej z tego, co najlepsze.

Lista produktów regionalnych z małopolski.